Skocz do zawartości
Forum PLWS
darekbarański

Rewolucja w zasadach organizacji GP Polski ?

3 tury GP   

26 użytkowników zagłosowało

1. 1. Czy Twoim zdaniem 3 turowe GP Polski to krok w dobrym kierunku ?

• Tak
      8
    • Nie
      14
    • Nie mam zdania
      4

Polecane posty

Z niepotwierdzonych jeszcze żródeł dochodzą pogłoski o znaczącej zmiane w ilości rozgrywanych tur. Mianowicie zamiast dotychczasowych, dwóch tur oraz oficjalnego treningu, od nowego sezonu zawody miałyby sie składać z 3 tur (piątek, sobota, niedziela).

Nie od dziś wiadomo, że praktycznie większość liczących się teamów trenuje już od czwartku. Czy 3 dniowe zawody oznaczają obowiązkowy trening w czwartek a nieobowiązkowe treningi już od środy..... tego jeszcze nie wiadomo.

Nasuwa się kilka pytań....pierwsze, raczej retoryczne, to takie: czy 3 dniowe zawody oznaczają dodatkowe koszty startowego i nie są sposobem GKS na powrót rentowności zawodów po zmniejszeniu ilości klubów I ligowych.

Niewątpliwie dodatkowa tura zawodów zminimalizuje przypadkowośc w wynikach końcowych zawodów, ale czy jeszcze bardziej nie pogłębi przepaści między kilkoma "pół zawodowymi" klubami z czołówki a resztą..... ? W końcu będzie potrzebny co najmniej jeden więcej dzień urlopu. Czy nadal w I lidze będa startować najlepsi zawodnicy....czy Ci, powiazani lub zatrudnieni z wędkarskim biznesem oraz pozostali, których najnormalniej w świecie będzie na to stać.?

Nie podejmuję się oceny  tej rewolucji. Myślę jednak, że powinien zostać poddany pod dyskusję co też czynię.

Edytowano przez darekbarański

Propozycja zmian zakłada zwiększenie do 3 liczby tur danych zawodów .Z tego co mi wiadomo, nie zakłada zmian ilości zawodów. Podejrzewam, że zmiana dotyczyłaby również zmiany ilości tur w zawodach Mistrzostw Polski.

Moim zdaniem, decydujacym powodem próby zmian jest porawa rentowności zawodów. Licząc na okrągło...... 15 drużyn razy 5 zawodników razy 240zł (120zł za dzień)dawało 18 000 zł. Zwiekszenie ilości druzyn do 20 (o którym też się słyszało tu i ówdzie) , przy dwóch turach daje 240 000zł.

Natomiast taki zabieg zapewne spowoduje podniesienie opłaty startowej o 120 zł (3razy 120 =360zł) co przy 15 drużynach da wplywy do kasy w wysokości 27 000zł. Oczywiście moje obliczenia nie obejmują opłat wniesionych przez zawodników majacych indywidualne prawo startu, opłaty za trenera etc.

Jakoś nie przemawia do mnie argument iż, celem tych zmian jest inny powód niż zbilansowanie zawodów przez organizatorów.

Edytowano przez darekbarański

Wszystkie ewentualne zmiany uzależnione są od nowego GKSu. Jeśli będzie nowy stary GKS na 90% będzie szereg zmian. Wspomniane już zawody 3 turowe (w planie jest wpisowe 300 złotych) i oficjalny trening we czwartek. Ilość zawodów pierwszej ligi zostanie zmniejszona Kolejna istotna zmiana to połączenie GPx kadetów i juniorów z eliminacjami do pierwszej ligi. Najlepsza moim zdaniem planowana zmiana to wprowadzenie ankiet gdzie zawodnicy oceniać będą organizacje, wodę itd. po każdych zawodach. Najlepsze wody i organizatorzy dostana kolejna szanse zorganizowania GPx słabsi już nie. To tylko najistotniejsze zmiany, które na gorąco sobie przypomniałem.

Edytowano przez tomasz demianiuk

Zmiana, o której piszecie zakładała rozegranie w danym roku trzech trzyturowych (piątek, sobota, niedziela) imprez GP Polski z obowiązkowym treningiem w czwartek plus Mistrzostwa Polski (rozgrywane w tej samej formule) – czyli 12 tur w roku tak jak było dotychczas.

Plusy tego pomysłu:

1. Oszczędność finansowa na wpisowym – przy zakładanym wpisowym na poziomie 300zł na każda imprezę wychodzi rocznie 4x 300 czyli 1.200 zł (obecnie jest 6x 240zł czyli 1.440 zł) - swoją droga organizatorzy też byliby szczęśliwi bo koszt organizacji dodatkowej tury z pewnościa byłby dużo mniejszy niż przychód ze zwiększonego wpisowego;
  2. Oszczędność finansowa na dojazdach – oczywiście realna oszczędność zależna jest od miejsca zamieszkania oraz ustalonych miejsc rozgrywania imprez ale przy dwóch imprezach mniej z pewnością w skali roku ilość kilometrów do przejechania byłaby mniejsza;
  3. Zysk dwóch wolnych weekendów;

Tur w obu przypadkach tyle samo więc koszty zanęt i przynęt by się nie zmieniły.

Minusy tego pomysłu:

1. Osoby, które z założenia brały udział jedynie w treningu obowiązkowym musiałyby wziąć dwa dodatkowe dni wolnego w roku – dla osób, które trenują także dzień przed treningiem obowiązkowym byłoby teoretycznie bez różnicy (z tym, że dotychczas było sześć tygodni, w których trzeba było wziąć po dwa dni wolnego, a po zmianie byłyby cztery tygodnie, w których konieczne byłoby wzięcie trzech dni wolnego – niby dni wolnych tyle samo ale organizacyjnie mogłoby być trudniej);
  2. W przypadku nietrafionego łowiska lub terminu rozgrywania imprezy na danym łowisku (na podstawie doświadczeń z ostatnich lat śmiem twierdzić, że taka sytuacja nawet przy ustalaniu terminarza dla czterech imprez pewnie by zaistniała) musielibyśmy grzebać kijem w przysłowiowym g..nie o dodatkowy dzień dłużej.

Właśnie ten ostatni argument budził moje największe obawy związane z planowaną zmianą.

W kwestiach czysto sportowych (których celowo nie poruszałem wyżej) pomysł z imprezami trzyturowymi wydaje mi się bardzo ciekawy i osobiście gdybym miał pewność, że łowiska i terminy rozgrywania na nich zawodów będą odpowiednio dobrane to życzyłbym sobie nawet sześć trzyturowych imprez w ciągu roku.

Schodząc jednak na ziemię, wg informacji jakie posiadam nasze dalsze dywagacje na temat tej zmiany są (przynajmniej na razie) bezcelowe ponieważ w przyszłym roku wszystko zostaje po staremu. Nawet łowiska mają być te same (jedyna zmiana to powrót Wrocławia w miejsce Dworów) – i to jest właśnie największy dramat!