Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam,

mam pytanie, kiedy i w jakich warunkach decydujecie się na donęcanie? Pytanie prozaiczne choć niekoniecznie.

Łowię odległościówką w płytkim łowisku (2,5-3m) i zazwyczaj moja technika nęcenia opiera się o podanie 1/3 towaru z niewielką ilością robactwa w łowisko a potem cyklicznie donęcam z większą ilością robactwa.

Jutro postaram się spróbować nieco inaczej tzn. 3/4 idzie do wody z niewielką ilośćią białego i joka a reszta z większą ilością robactwa.

Trudno coś doradzić, ponieważ podałeś dość ogólne informacje. Opisywane przez Ciebie łowisko, to woda płynąca czy jezioro? Jaki jest rybostan, na jakie ryby się nastawiasz? 1/3 towaru, to ile objętościowo? Jeśli podajesz większą ilość robactwa (białe i jokers) to przypuszczam, że zakładasz łowienie większych ryb, np. leszczy. Moim zdaniem, częstotliwość donęcania i ilość podanej zanęty na początku determinuje właśnie ilość i wielkość ryb w łowisku. Ja łowię odległościówką przede wszystkim na jeziorach, głównie leszcze i donęcanie zaczynam tylko wtedy, kiedy zauważam wyraźne osłabienie brań, wcześniej donęcanie uważam za niepotrzebne. Zauważyłem też, że np. płocie na różnych łowiskach, szczególnie płytszych są bardziej "wrażliwe" na donęcanie i czasami intensyne donęcanie może ja płoszyć na jakiś czas i wtedy donęcanie ograniczam do niezbędnego minimum (jedna kula co 40 min - 1 godz) żeby "coś" pracowało w wodzie. Ja osobiście podaję 2/3 zanęty z gliną na początek (średnio 15-20 kul) na donęcanie zostawiam około 10 kul z robactwem haczykowym.

Dzięki za odpowiedź :)

Klasycznie woda stojąca głębokość 2.5-3m z bardzo równym dnem. Rybostan jest bardzo bogaty i w wodzie pływają piękne egzemplarze płoci, leszcza (z dużą przewagą leszcza), występują pozostałe gatunki ryb spokojnego żeru ale w mniejszej ilości.

Na tą chwilę uczę się wyczynu, kombinuje ale nie zawsze wiem co i jak. 

Zazwyczaj przygotowuje 2 opakowania ziemi/gliny competition z GN i 1kg do 1,5kg zanęty (zazwyczaj staram się złowić z biegu ładnego leszcza i stosuje ukierunkowane zanęty w tym kierunku najczęściej to Moudial Powermix lub Lorpio Magnetic) robactwo w ciepłych porach roku to zazwyczaj biały robak (uśmiercony) i/lub pinka 250ml. Często dodaje kukurydzę ale na taką ilość zanęty dodaje 1/3 max 1/2 puszki.

Problem rozpoczyna się jednak w od momentu gdy zanęta trafi do wody przy wstępnym nęceniu. Ponieważ ryby są bardzo ostrożne (lub nie potrafię łowić :P) i czasami trzeba czekać godzinę na pierwsze brania. Brania przyśpiesza dodanie jokersa lub ochotki ale szału to nie robi a czami się to kończy braniami jazgarzy i babek.

Problem polega na tym, że nie wiem gdzie leży problem. Czy żerowanie ryb w okresie letnim jest dużo słabsze niż w okresie wiosennym, czy podaję za dużo spożywki za dużo pytań i nie wiem czy przez przypadek płoszę ryby w łowisku zbyt częstym donęcaniem.