Skocz do zawartości
Forum PLWS
Zaloguj się, aby obserwować  
Kołek

Wyselekcjonowane większych płoci

Polecane posty

Witam mam pytanie do bardziej doświadczonych zawodników jak na zawodach przy szybkościowe łowieniu płoci wyselekcjonować te większe egzęplaże tak by nie tracić na szybkości?

Sens szybkościowego łowienia to w pewnym sensie już mitologiczne określenie. Bo szybkość tak naprawdę nie wpływa na wynik, chyba, że w stopniu negatywnym. Obserwuję często u wielu zawodników chęć podkreślenia swoich umiejętności szybkimi ruchami , które w rzeczywistości wyglądają nerwowo i chaotycznie. Liczy się tylko i wyłącznie skuteczność relacji ilości brań i ryb, które trafiają na wagę.

Do wyselekcjonowania większych ryb posłużyć może cięższy zestaw, bardziej dociążona/sklejona zanęta, większa ilość zanęty mniejsza robaków, nie podawanie w łowisko przynęty która trafia na haczyk. Odpowiedni balans tych czynników musi wpłynąć na lepszy wynik, jednak każdy z tych elementów jeśli zostanie przesadzony wpłynie bardzo negatywnie. Czasem zamiast szukać większych ryb i selekcji wystarczy skupić się na perfekcyjnym doborze sprzętu i zachowaniu ponad 90% skuteczności wykorzystanych brań.

Pozdrawiam

Dzięki Kacper za pomoc ale mi chodzi dokładnie o to że w łowisku są płotki od 70 do 250 gr i chciałbym łowić te większe żeby budować szybciej wagę siększymi rybami bo na jedną płoć 250 gr przypadają 3 70 gr a w tym czasie co złowiłem się 3 małe to można złowić 2 duże i tak sukcesywnie budować wynik czy konopia gotowana może wygrubić mi ryby w łowisku czy tylko szybciej nasyci te małe

Nie ma w Polsce obecnie takich łowisk by w tempo łowić płocie po 200-250 g, także z pewnością troszkę ubarwiasz charakter łowiska. Przeliczmy 200 płoci x 200 g (a to i tak mniej niż jedna na minutę) to daje nam 40 kg ZAZDROSZCZĘ ŁOWISKA. 200 X średnio 100g daje 20 kg, to za mało by wygrać zawody??? Wyliczam 200 ryb ponieważ wspomniałeś o szybkościowym łowieniu,a  przez takie rozumie się statystykę 1 ryby/minutę i więcej. 

No może trochę przesadziłem przeciętne płocie na tym zbiorniku to take 25 cm największe jakie łowiłem to takie 34 cm

Innymi słowy nie chodziło o "szybkościowe łowienie", a o "szybkość łowienia".

Czyli jak łowić te większe nie tracąc przy tym zbyt dużo na równym tempie łowienia. Konopie gotowane mogą pomóc, również może pomóc kaster lub biały robak (kaster i w zanęcie i na hak). Przynęta niżej również może coś zmienić, inne rozstawienie śrucin przy opadzie (co by sprowokować bardziej doświadczone, większe osobniczki). Oczywiście może być tak, że nic z wymienionych nie zadziała - dlatego trzeba sprawdzić i wyciągnąć jakieś wnioski. Przynajmniej ja tak to rozumiem - jeśli się mylę to proszę o poprawę ;)