Skocz do zawartości
Forum PLWS
Zaloguj się, aby obserwować  
Mariano

Odległość od szczytówki do spławika

Polecane posty

Witam.Mam pytanie.Jaką  Odległość zastosować od szczytówki do spławika jeżeli:

Jest to rzeka o głębokości  1,5 -2,0 m   słonecznie  a jak pochmurno ?

Wszystko zależy od zachowania (ilości) ryb, od mętności wody, a nawet od preferencji wędkarza.

Wiadomo, im woda czystsza, głębokość mniejsza, dzień słoneczny, a i ilość ryb nie zachwyca to odległość tę należy zwiększyć.

Trzeba się dostosować do wszystkiego, i łowić tak by było jak najbardziej skutecznie i wygodnie :)

Taka, by było się w stanie operować wędką, ja miałem okazję stosować nawet 4-5m długości od szczytówki, a śmiało można by więcej gdyby warunki tego wymagały.

Odległość ma być taka ,aby korygować błędy w prowadzeniu- na to wpływa; głębokość ,przejrzystość łowiska,siła wiatru,gramatura spławika,elastyczność wędziska,zasięg ustawiających się ryb w stosunku do długości tyczki i podwodnych półek, oraz  kilka czynników indywidualnych łowiącego.Ciężko to określić jednoznacznie ,ja zaczynam ok .jednego metra o ile gruntowanie potwierdza ,ze nie ma uskoków ,lub dno opada w kierunku środka i staram się to określić w jak najszybszym czasie.Jeśli ryby są w zanęcie i intensywnie żerują i pogoda jest bezwietrzna staram się skracać odległość od szczytówki nawet poniżej pól metra, co powoduje  szybką stabilizacje spławika, krótkie pływanie, oraz szybkie cięcia.Jenak jeśli brania są słabe ,a wiatr, oraz elastyczność wędki nie pozwala na szybkościowe łowienie wydłużam odległość nawet do półtora metra ,co wybacza błędy spowodowane  podmuchem wiatru i zapewnia idealne przepuszczenie zestawu przez cały zasięg tyczki w celu znalezienia ustawiających się ryb.  Następny przypadek może być taki ,że  półka  znajduje się na 14-15 m i stwierdzimy ,że ryby tam żerują w tedy odległość spławika od szczytówki może mieć od 3-4 m .W takim przypadku przedłużamy top o jeden ,a czasami o dwa elementy.Taki przypadek może wystąpić również  w przypadku płytkiego łowiska gdy słońce pada pod takim kontem ,że przesuwająca się tyczka nad powierzchnią wody może płoszyć ryby żerujące w naszej zanęcie.Tak więc długość żyłki między spławikiem i szczytówką jest uzależniona od wielu czynników i jest to sprawą indywidualnych doświadczeń zawodnika na danym łowisku.