Skocz do zawartości
Forum PLWS
Zaloguj się, aby obserwować  
Mariano

Ultra lekkie zestawy

Polecane posty

Witam.Pytanie do Kacpra:W filmie ''Trening w Nowej Soli''czy coś takiego używałeś ultra lekkich zestawów ,z tego co pamiętam 12 g na tak dużym  uciągu.Z tego co powiedziałeś  podczas filmu za radą Zbyszka Milewskiego.Czemu miało służyć takie użycie  ultra lekkich zestawów i czy stosujesz to po dziś  dzień.Jeżeli coś pomyliłem proszę o sprostowanie. 

Pytanie do Kacpra , ale może ja się wypowiem , a Kacper w razie czego poprawi . Stosowanie lekkich zestawów na rzeki o uciągu około 35-45 g ma na celu odławianie ryb które czasami reagują na szybką przepływanke . Takie łowienie stosuję większość zawodników na szybkiej wodzie , wolne pływanie stosuje się do połowu Leszcza który dość często stoi przy dnie rzeki i pobiera pokarm z dna , tak samo ma się do świnki ( chociaż nie zawsze ) , natomiast połów krąpia , płotki oraz klenia odbywa się podczas szybkiego prowadzenia zestawu , inaczej również ustawia się cały zestaw , ciężarki są mniejsze i prąd wody wynosi je do góry , co powoduje podbicie czasami do 3/4 nad dno . Jeżeli dobrze przyjrzysz się na ten film zobaczysz że większość złowionych ryb jest łowione na tak zwanego " tumana " , przytrzymujesz zestaw i zacinasz , dzieje się tak gdy masz dużo krąpia w łowisku . Mam nadzieję że coś pomogłem , a jeśli oczekiwałeś tylko odpowiedzi Kacpra to zignoruj moją odpowiedz .

Pozdrawiam

Hanys

W Nowej Soli  i nie tylko bo na innych dużych uciągach dochodzących do 40g łowiłem 5-8g z powodzeniem .Przynęta na haczyku zachowuje się naturalnie i wcale nie płynie szybciej od nurtu ,więc upodabnia się do naturalnie spływających robali odrywających się z zanęty, które przy intensywnym żerowaniu ryb są równie dobrze i skutecznie pobierane przez ryby,dlatego w niektórych przypadkach takie łowienie jest bardzo skuteczne i warto poświecić tej technice trochę czasu na treningach.

Podpisuję się pod tym co napisał Jacek, chodzi o naturalne przepłynięcie przynęty przez łowisko. Lekkie zestawy prowadzi się równo z prądem rzeki, wówczas żyłka układa się niemal pionowo i doskonale widać większość brań. Nie do końca zgadzam się z tym, że w tej technice przynętę odrywa się od dna, mam przeciwne zdanie. Przy dobrze poprowadzonym zestawie przynęta powinna cały czas przemieszczać się możliwie blisko dna. Każde szarpnięcie lekkim zestawem gwałtownie odrywa przynętę od dna co dla ryb nie jest do końca naturalne. Odnoszę się konkretnie do ściany w Nowej Soli bo to bardzo charakterystyczne łowisko. Jeśli ktoś tam sobie radzi to żadne rzeczne warunki dla takiej osoby nie są trudne.

Odnośnie łowienia w tumana to technika wymagająca raczej cięższych zestawów. Faktycznie na filmie wygląda to tak jakby ryby były łowione "w ciemno", jednak przy większym doświadczeniu taki zawodnik jak Zbyszek widzi brania, których niedoświadczony wędkarz nie jest w stanie dostrzec. Charakterystyczne bardzo krótkie puszczenia mają na celu "odciążenie" dla ryby zestawu tak by mogła swobodniej "połknąć" haczyk. Tej techniki nauczyłem się właśnie od mojego Mistrza i stosuję ją bardzo często. W momencie jakiegokolwiek nienaturalnego zachowania spławika odpuszczam zestaw i po sekundzie zacinam. Nie bez znaczenia są spławiki jakie się stosuje. Wiele rzecznych pływaków w nurcie zachowuje się tak bardzo stabilnie, że nie reagują "zachwianiem" na przechwycenie przynęty. Łatwo sobie wyobrazić, jak wiele musi się w wodzie wydarzyć i jak wiele upłynąć czasu by w szybkim prądzie spławik zasygnalizował klasyczny wjazd pod wodę. Zazwyczaj takie pełne brania są tylko podczas rekreacyjnego wędkowania kiedy ryby są bardzo agresywne i nie porzucają żadnego kąska, na zawodach to się często nie zdarza. 

Z łowieniem rzecznym jest tak jak z odległościówką. Wypisane przeze mnie teorie nie mają żadnej wartości, należy je analizować dopiero po nabyciu odpowiedniego doświadczenia.

Dziękuję  za wszystkie odpowiedzi.Bardzo się cieszę że inni  użytkownicy włączyli się do tematu.

Napisałem ,że  pytanie do Kacpra bo na  jego filmie to zobaczyłem i usłyszałem.

Szanuje każdą  wypowiedź zwłaszcza że  jestem początkujący jeżeli chodzi o tyczke. 

Pozdrawiam.