Skocz do zawartości

Napięcie gumy

Polecane posty

Podczas łowienia to chyba nie może być za mocno napięta bo ryby będą spadać.

Sam sobie odpowiedziałeś. Nie ma miernika napięcia gumy bo gumę i jej napięcie dobiera się do haczyka. Sądzisz, że można łowić taką samą gumą z takim samym napięciem i różnymi haczykami np. Drennan Fine Match 22 i np. Drennan Red Bream 16? A napięcie trzeba samemu dobrać do sytuacji.

Tak jak pisali poprzednicy, nie ma jakiejś konkretnie ustalonej siły co do napięcia gumy, sam musisz to ocenić już nad wodą czy dana guma jest odpowiednio naciągnięta. Po to na korku masz możliwość nawinięcia lub odwinięcia gumy i w parę sekund możesz skorygować jej pracę. Ważne żeby sie chowała do szczytówki po holu ryby co nie zawsze jest tak oczywiste, ale jest na to sposób :  roztwór woda + płyn do mycia naczyń. Ja bym się bardziej skupił na odpowiednim doborze amortyzatora bo mnie na początku też sprawiało to troszkę problemów i możesz sobie wyobrazić jak byłem zirytowany gdzie na zawodach na 5 zaciętych leszczy holujesz do podbieraka tylko jednego. No ale jak się łowiło gumą 1,0 i delikatnym haczykiem 20..... 

Na początek .Każda guma ma wracać do szczytówki na najmniejszym możliwym naciągu.W czasie łowienia i w miarę natęrzenia brań  tj.jeśli słabo biorą to szanujemy rybki i ostrożnie holujemy do podbieraka każdą sztukę na najmniejszym możliwym naciągu.Jednak jeśli brania się nasilają ,a sąsiedzi zaczynają łowić prawie szybkościowo to wtedy zwiększamy wielkość haczyka i zwiększamy naciąg gumy ,aby umożliwiał nam dość siłowe(szybkościowe) hole.Jednak to nie zmienia faktu ,( to co piszą powyżej)że metoda prób i błędów   jest najlepszą lekcją.