Skocz do zawartości
Forum PLWS
Zaloguj się, aby obserwować  
Krzysiek_K

Nęcenie zawody - tyczka + odległościówka

Polecane posty

Witam, chciałbym się dopytać jakie macie "patenty" na sprawne nęcenie w ciągu 10 min po sygnale, żeby jednocześnie zanęcić pod tyczkę (kule + kubek) i odległościówkę. Zawsze brakuje mi czasu i nęcenie kubkiem zostawiam na koniec.

Coś trzeba wybrać i poświęcić temu więcej uwagi. Podanie 10 kul z kubka to dla średnio zaawansowanego wędkarza 5 minut. Podanie z ręki to też ze dwie minuty. A w 3 minuty z procy wystrzelimy niewiele. Jeśli ustawiam się pod odległościówke to w większości przypadków tyczki po prostu nie rozkładam. Ewentualnie pod tyczkę podaję wszystko z ręki + dosłownie kilka kubków. Uważam, że nęceniem kubkiem często jest przeceniane i nie zawsze pomaga.

10 minut na wstępne nęcenie to sporo czasu. Za przykład podam moje standardowe nęcenie dwóch linii oraz kolejność. W większości przypadków do gruntowania  używam bolonki, której później w trakcie nęcenia używam jako marker. Przygotowuję zazwyczaj ok 15 kul z mieszanki pod tyczkę, podawanej z ręki, plus  do 10 kulek do kubka. Pod matcha 30-50 równej masy kulek do procy. Przed sygnałem do nęcenia stawiam bolonkę z markerem i wyjeżdżam tyczką z zestawem ( nie z kubkiem bo potem mamy mokrą wędkę i trudniej się jeździ kubkiem}
Na pierwszy ogień idą kule pod tyczkę rzucane z ręki. 15 kul -czas potrzebny poniżej 1 minuty. następnie cofam tyczkę, wymieniam top na ten z kubkiem i wjeżdżam kulkami (ważne aby te kulki dało się swobodnie wywieźć) czas- w zależności od wprawy ok 3-4 minut. Cofam tyczkę,. jeśli mój marker znajduje się nadal w miejscu gdzie zamierzam nęcić, zaczynam strzelać z procy. Bez problemu daje się wystrzelić 5-6 kulek na minutę. ( ja strzelam do 55 kulek  w pozostałym czasie na nęcenie matcha. Należy wiedzieć Ile zajmuje Tobie dana czynność, i dopasować ilości kul zanętowych, przeznaczonych w daną strefę zarówno do swoich umiejętności jak i spodziewanego efektu z danej odległości,

Edytowano przez darekbarański

Jestem pełen podziwu. 15 kul z ręki, następnie10 z kubka i jeszcze później 50 z procy w 10 minut?! I zrobić to jeszcze dokładnie, bo przecież nie chodzi o to by powrzucać byle gdzie i byle jak.

Dodatkową trudność sprawia dryfowanie zestawu odległościowego. Rzadko warunki pogodowe pozwalają na wykonanie długiego nęcenia w 1 rzucie. Najczęściej zestaw trzeba przerzucać 2-4 razy, jeśli ma to być w miarę dokładne. I to mimo wzięcia poprawek na dryf. Najczęściej wygląda to tak, że przerzucam zestaw "powyżej" punktu nęcenia. Odległość pokazuje spławik, a kierunek "widzę" na drugim brzegu.

Zdarzało się jeszcze, że zdążyłem strzelić na koniec kilka razy konopią z procy. po tyczkę :) Nie strzelam jakoś super precyzyjnie.ale wstydu nie ma. Gdybym strzelał perfekcyjnie, zapewne potrzebowałbym mniejszej ilości kulek do zanęcenia..Zazwyczaj strzelam  30-50 kulek. Pierwsze 5-8 kulek strzelanych pod matcha to praktycznie masa pozbawiona robaków. Tak żeby się wstrzelić. Zauważyłem w swoim strzelaniu jedna ważną zależność, im mniej myślenia o wcelowaniu w spławik a więcej automatyzmu, tym precyzyjniejsze nęcenie. Co do dryfu zestawu, napisałem, że używam markera na bolonce Mój marker to 20gr spławik. W większości sytuacji (woda stojąca) zakotwiczenie takiego markera utrzymuje go na miejscu na  czas nęcenia.( głównie dlatego go wlaśnie używam a nie bardziej podatnego na dryf matcha).Tak jak napisałem we wcześniejszym poscie, po cofnięciu tyczki, sprawdzam pozycje markera. Jeśli jest on na miejscu to rozpoczynam strzelanie. Zbyszku, nie wierzę, że wynęcenie 15 kul na tyczkę i kilku kubków zajmie Ci więcej niż 4- 5 minut. Jestem tez pewien, że jesteś w stanie wstrzelić, jeśli jest potrzeba, przez kolejne 5 minut 6-10 kulek na minutę.... przecież to mniej niż jedna na 6 sekund

Edytowano przez darekbarański