Skocz do zawartości
Forum PLWS
Zaloguj się, aby obserwować  
a_krowicki

Płocie w grudniu.

Polecane posty

Wędkuje na zbiorniku przepływowym, głebokość 0,8-2,2m, niewielka ilość mułu na dnie, dno równe. Jak w takim zbiorniku łowić płocie w grudniu? Jakie miejsce wybrać (głębokość, kierunek wiatru, w słońcu czy w cieniu)? Jaka zanęta (stosunek gliny/ziemi do zanęty, ile robactwa)? Jakie zestawy użyć? mam do wyboru baty, bolonkę i odległościówkę. Płocie średnio osiągają 25-35cm. Proszę o pomoc bo jakoś o tej porze nie idzie mi ich łowienie.

Witam, często łowię na podobnym łowisku, uważam że o tej porze roku nie jest istotna ilość podanego towaru a jego jakość i podanie. U siebie robię to tak w 2 kg ziemi torfowej podaje 150 gram jokersa, dzielę towar na 3 części jedną kleje bez niczego regulując spoistość kul tylko wodą, drugą doklejam odrobiną bentonitu, a pozostałą collerem. Spożywki daje minimalnie około 50-100 gram , mieszam etanga z płocią, na sicie pozawiam zanętę grubszej frakcji, domaczam do konsystencji średnio pracującej i mieszam z 3 częściami argili czarnej. Wszystko podaje precyzyjnie. Co do zestawów to na bata polecam 0,5 g spławik z metalową anteną, przypon 0,064 ok. 20 cm, hak 22 na haku jedną ochotka. Osobiście wybieram miejsca przekraczające 1,5 metra i nie głębsze niż 4, że spokojną wodą i równym dnem. Łowię że styku, lub 2 cm nad dnem.

Edytowano przez Kamil Abramczyk

Jedyna sensowna metoda w tym przypadku to odległościówka. Woda jest bardzo zimna i czysta, ryby nie mają powodów narażać się i podpływać pod linię brzegową. Napewno gromadzą się tam gdzie jest najgłębiej. Nie trzeba łowić daleko, 30m wystarczy. Przygotowałbym wyraźnie mokrą glinę złożoną z dwóch części ziemi i jednej części argile czarnej. Do 4 litrów mixu dodałbym litr zabarwionej na czarno zanęty i 200g jokersa plus 200g kleju (może być coller, może być bentonit). Do tego odpowiednio czuły zestaw i jeśli ryby przejawiają jakąkolwiek chęć żerowania muszą dać się przechytrzyć.

Ciekawa opcja, ale czy zestaw odległościowy będzie dostatecznie czuły, bo po rozmowie z innymi wędkarzami dowiedziałem się, że brania są bardzo delikatne, ryby zatapiają po kilka milimetrów antenki na zestawach 1g.

Dodam jeszcze, że tydzień temu byłem tam z batem 8m, używałem zanęty lorpio super płoć z mieszanką gliny i ziemi (glin było kilka nie pamiętam jakich, ale całość była raczej rorpraszająca), całość w proporcji ok. 1:3. Zrobiłem 3 konsystencje - lekko namoczona, normalnie i taka prawie plastelina, do tego dodałem jeszcze ok.200g jokersa zamrożonego w glinie rozpraszającej. Wrzuciłem 4 kule na głębokości ok. 2 m. Zestaw 0,8g przypon 25cm, 0,06mm, haczyk 20, łowiłem na pinkę bo nie miałem ochotki. Przesiedziałem 2,5 godziny bez brania, nawet okonia i jazgarza, było pochmurno, miałem wiatr w twarz. Co źle zrobiłem?

Odległościówką napewno można łowić bardziej fizezyjnie niż batem, wystarczy tylko zrozumieć i poznać tą metodę zamiast słuchać niekompetentnych kolegów. Jak można oczekiwać brań nawet na najczulszym zestawie jeśli nie ma ryb??? To co kolega napisał jest tylko potwierdzeniem tezy, którą wyżej postawiłem. Wędkarze za bardzo rozczulają się nad tym jak rozpieścić ryby cudowną zanętą zamiast spróbować zrozumieć ich zachowania i środowisko.

Kacper ma rację w zimie płoci należy szukać w najgłębszych partiach wód. Ja osobiście co prawda łowię w zimie płocie na tyczkę na głębkości 4m, choć równie dobre wyniki miałem probując je przechwycić odległościówką. 

Nie napisałem że łowię tak batem, tylko poleciłem zestaw na bata, proszę czytać ze zrozumieniem, nie da się też szukać głebszych partii jeśli zbiornik ma maksymalnie te 2,6- 3,5 metra. Z powodzeniem o tej porze roku łowię zarówno pełną 13-tką, jak i odległościówką że spławikiem na średnie dystanse. Także mieszankę która podałem należy traktować poglądowo, jeśli chodzi o spożywkę to tylko napisy na paczkach... Poza tym proporcję zawsze można zmienić.

Nie napisałem że łowię tak batem, tylko poleciłem zestaw na bata, proszę czytać ze zrozumieniem, nie da się też szukać głebszych partii jeśli zbiornik ma maksymalnie te 2,6- 3,5 metra. Z powodzeniem o tej porze roku łowię zarówno pełną 13-tką, jak i odległościówką że spławikiem na średnie dystanse. Także mieszankę która podałem należy traktować poglądowo, jeśli chodzi o spożywkę to tylko napisy na paczkach... Poza tym proporcję zawsze można zmienić.

Kamil z czego się tłumaczysz jeśli nikt nie odniósł się do Twojej wypowiedzi?

Byłem, złowiłem, wypuściłem. Byłem dzisiaj próbować swoich sił i udało się. To było tak proste, że aż mi wstyd, że wcześniej tego nie sprawdziłem. Ale po kolei. Przyjechałem nad wodę ok.8. Zanęta to płociowa lorpio i lekka ziemia 1:3 + trochę mrożonego joka. Zaczynam łowienie od odległościówki ok.20m zanęciłem, 1 ochotka na haczyk, niecała godzina i tylko jeden mały okoń. Postanowiłem rozłożyć bata ( takie przeczucie ) zestaw taki jak poprzednio tylko przypon wymieniłem na 20cm, 0,06 i haczyk 24. Grunt JAK ZWYKLE NA STYK i nic, ale woda płynie dość mocno więc przegruntowuje o pół przyponu i złowiłem 1 jazgarza. Coś mnie podkusiło i zmniejszyłem grunt do 20 cm nad dnem i nagle branie za braniem, same grube 25-30 cm płocie. Zadecydował mały szczegół tak oczywisty o którym zapomniałem. Dzięki, że zmobilizowaliście mnie do kombinowania.