Skocz do zawartości
Forum PLWS

Z.Milewski

Forumowicz
 • Zawartość

  13
 • Rejestracja

 • Ostatnio

O Z.Milewski

 • Ranga
  Użytkownik

Ostatnio na profilu byli

201 wyświetleń profilu
 1. Na jakiej odległości to nęcenie? Jeśli to 10-14m, to gratuluję celności rzutów! Z ręki podajesz precyzyjnie jak kubkiem? Na ogół nigdzie nie warto podawać powyżej niż chcemy. Ryby nie zawsze ustawiają się w samych kulach, częściej na rozmyciu. Chyba, że tych ryb jest naprawdę dużo i żerują intensywnie.
 2. Wędka 7000 z topem match wytrzyma nawet i 40gr, żaden problem. Choć niechlujne (siłowe)traktowanie, może złamać każdą wędkę. Normalne użytkowanie z zestawami 40 gr, nie stanowi żadnego zagrożenia dla tego modelu.
 3. Najcięższe zestawy jakich używałem do Parabellum to właśnie 25gr. Mnie się łowiło wygodnie i komfortowo, jednak miałem wrażenie że to już jest około maksimum dla tego kija. Głębokość 5-6m to żaden problem dla lżejszych zestawów, montujesz np. spławik o wyporności łącznej 16gr- na żyłkę montujesz 6gr, a w spławiku zostaje 10gr. Łowi się tym naprawdę z szybkim opadem do dna, tylko obciążenie trzeba opuścić bliżej przyponu. Ewentualnie można użyć slidera, 12-16gr to już jest kawał ołowiu na wodzie stojącej, idzie do dna jak spory kamień. Choć slidera używam tylko w ostateczności, jest nieco toporny na polskie, przełowione wody. Jeśli łowisko nie wymaga odległości ponad 40-metrowych to w jakim celu chcesz stosować takie wielkie obciążenia? Najdalej łowiłem na odległości ok 45 metrów, przy małej falce miałem problem z dostrzeżeniem grubej anteny, nie mówiąc o delikatnych braniach. Przy średnim wietrze i tej wędce, 16gr spławik bez problemu osiąga ok. 50mtr. Drobnicę może spróbuj eliminować sposobem nęcenia i wielkością przynęty, zwiększanie ołowiu nie zawsze jest najlepszym wyjściem.
 4. Nie wiem do czego służy przypos strzałowy . Jeśli chodzi natomiast o przypon strzałowy, to nie, nie jest konieczny. Oczywiście rozważam dobrej klasy, odpowiednią wędkę i umiejętnie wykonywane rzuty. Przy jakiejś siłowej, "mocarnej" próbie, żyłka może się urwać, wszystko kwestia doświadczenia i płynności.
 5. Postawa godna najwyższej pochwały! Brawa ode mnie! Tylko takim podejściem do porażek, można odnaleźć ścieżkę zwycięzcy. Szukanie powodów porażek wszędzie, tylko nie u siebie, to prosta droga do ślepego tunelu, lepiej od razu poprzestać na rekreacji i nie bawić się w zawody. Gratulacje dla wszystkich uczestników, awansem do finału potwierdzili swoje umiejętności! Co do organizacji to jest proste wyjście. Jeśli będzie więcej niż 1 chętny, przeprowadzić głosowanie wśród uczestników i po sprawie.
 6. Jestem pełen podziwu. 15 kul z ręki, następnie10 z kubka i jeszcze później 50 z procy w 10 minut?! I zrobić to jeszcze dokładnie, bo przecież nie chodzi o to by powrzucać byle gdzie i byle jak. Dodatkową trudność sprawia dryfowanie zestawu odległościowego. Rzadko warunki pogodowe pozwalają na wykonanie długiego nęcenia w 1 rzucie. Najczęściej zestaw trzeba przerzucać 2-4 razy, jeśli ma to być w miarę dokładne. I to mimo wzięcia poprawek na dryf. Najczęściej wygląda to tak, że przerzucam zestaw "powyżej" punktu nęcenia. Odległość pokazuje spławik, a kierunek "widzę" na drugim brzegu.
 7. Z tymi złączami, to każda firma szuka jakiegoś mądrego kompromisu. Wędki nie uda się zbudować tak, by się nie zakleszczała na deszczu i równocześnie nie rozsuwała w czasie łowienia. Im więcej ma skłonności do rozsuwania się, tym mniej podatna jest na zakleszczenie w czasie deszczu. I oczywiście odwrotnie. Dawno temu używałem tyczki, która nigdy się nie zakleszczyła. Jednak zbieżność złącz była tak duża, że elementy musiałem dociskać, dosłownie co parę odjazdów. Nie polecam takiego rozwiązania, zbyt absorbujące uwagę i czasochłonne. Polecam natomiast składać każdą wędkę "z czuciem", bez nadmiernej siły ale i niezbyt lekko. Przeciw zakleszczeniu skuteczne jest pokrywanie złącz teflonem lub świeczką. Tylko w takim wypadku, trzeba poświęcić uwagę na utrzymywanie złącz w czystości. Zakleszczoną wędkę łatwo rozdzielić, jeśli mamy do pomocy 2 osoby.
 8. Im cieńsza żyłka na kołowrotku, tym bardziej komfortowe jest łowienie. Gruba żyłka jest bardzo podatna na wiatr, trudniej ją zatopić, skraca rzuty no i co dziwne trudniej zaciąć rybę. Np przy żyłce 0,20-0,22mm wyraźnie trudno jest ruszyć zestaw przy zacięciu. Szczególnie przy miękkich wędkach jakie preferuję. Wędka wygina się w łuk a spławik ledwo się porusza. Na co dzień używam 0,14mm, do grubszych przyponów 0,16.
 9. Na początek lepiej wybierać sztywne wędki, łatwiej i celniej można nimi zarzucać. Ja osobiście preferuję wędki delikatne i miękkie. A nawet można powiedzieć, bardzo miękkie. Nawet do ciężkich zestawów i dużych odległości. Jednak przy zarzucaniu, trzeba poświęcić nieco więcej uwagi. Taki sprzęt wymaga dłuższego stażu w łowieniu tą metodą.
 10. Tyczką 9000, uzbrojoną w kit carp z amortyzatorem pełnym 1,8mm i przyponem o,20 wyholowałem parę karpi wagi ok. 10kg nie łamiąc wędki. Robiłem to z czuciem, dystansem i chłodnym opanowaniem. Jednak nie jest to sprzęt polecany do takich sytuacji, ani tym bardziej do ciężkich zestawów. Kij jest mocny ale wrażliwy na uderzenia, mikropęknięcie przy uderzeniu blankiem (lub przyciśnięcie) o twarde, skutkuje jego złamaniem, niekoniecznie natychmiast. Model 9000 jest lekki, sztywny i wystarczająco mocny do normalnej, nie ekstremalnej eksploatacji. Należy tylko uważać by nie uderzyć kijem w coś twardego lub nie przycisnąć mocno. Do ciężkich zestawów (powyżej10-15gr) na rzeki i łowienia większych karpi, lepiej użyć wędki 5000 lub 7000.
 11. Częściowo masz rację, ale tylko częściowo. Pierwszy dzień tragicznie, drugi bardzo dobrze. Uśredniając, to przyzwoicie. Podejrzewam że w 1 dzień zawiodła taktyka. Może drużyna ustawiła się na łowienie drobniejszych ryb tyczką i uklejówkami? A na drugi dzień połowili odległościówką duże ryby? Nie wiem, może Wojtek coś napisze po powrocie? Wieloletnie rozgrywanie GPP na wodach zmuszających do łowienia drobnicy uklejówkami i tyczkami, nie zmusza zawodników do wykazania się w innych metodach. Nie jest to wina zawodników lecz organizatorów i decydentów. Liczy się kasa z wpisowego, rozwój sportowy jest nieistotny. Mistrzostwa zdominowali Czesi. Złoto drużynowe i złoto+srebro indywidualnie, to bezdyskusyjny sukces rozgrywania 1-szej Ligi Czeskiej na wodach zdominowanych przez odległościówkę. W roku ubiegłym na 8 startów, sześciokrotnie łowilyśmy odległościówkami (nieskromnie dodam że w 2014 wygrałem indywidualnie tą ligę). Bez umiejętności i wiedzy w temacie matcha nie ma czego szukać w tamtejszych rozgrywkach. A że przynosi to doskonałe efekty, to pokazali własnie nasi południowi sąsiedzi. Trzeba dopowiedzieć że w ostatnich kilku latach, Czesi regularnie meldują się w czołówce i zdobywają medal za medalem niezależnie od metody. Choć jednak odległościówka to bez wątpienia Ich domena. Co do organizacji Mistrzostw w takich nieco egzotycznych krajach, to widać że to na razie nie ma sensu. Z zazwyczaj startujących ekip, ubyło 2/3 drużyn z powodu braku wiz i innych. Na wschód od Polski jeszcze cywilizacja nie jest do końca obecna. Trzeba jeszcze nieco poczekać. O ile się doczekamy w ogóle.
 12. Witamy! Niwa s.c. i Fish-Pro s.r.o. (Mivardi) serdecznie zapraszają na spławikowe zawody wędkarskie. Więcej informacji;http://www.wyczyn.fora.pl/inne-zawody-ogolnopolskie,22/zawody-sp-awikowe-niwa-mivardi-27-06-2015r,58978.html
 13. Cześć! Witam serdecznie już zarejestrowanych i tych rejestrujących się kiedyś w przyszłości. Łowieniem zajmuję się odkąd pamiętam. Na celowniku; łososie, trocie, pstrągi potokowe, sandacze, sumy, dorsze, karpie, no i karpiowate. Poza spinningiem, trolingiem oczywiście ulubiona odległościówka, bolonka, także tyczka, bat, ale jak trzeba to również uklejówka. Podobają mi się nicki, wiadomo z kim się "rozmawia". Jeśli będę umiał, to niekiedy w czymś pomogę. Trzymam kciuki za rozwój sportu spławikowego i zdrowej rywalizacji z pomocą tego forum. Życzę wszystkim sukcesów!
×
×
 • Utwórz nowe...